آبی جدایی نادر از سیمین ابراهیم حاتمی کیا

آبی: جدایی نادر از سیمین ابراهیم حاتمی کیا جشنواره فیلم بازیگران زن لیلا حاتمی جشنواره بازیگری بازیگران سینمای بازیگر ایرانی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «جيمی هندريكس» مرا مجذوب موسيقی غرب كرد

شنبه شب اركان اوگُر، نوازنده اهل تركيه به ايران آمد تا در قالب اجراهاي جشنواره موسيقي فجر روي صحنه رود. از همان روزهاي اولي كه جدول برنامه هاي جشنواره اعلام شد

«جيمی هندريكس» مرا مجذوب موسيقی غرب كرد

«جيمی هندريكس» مرا مجذوب موسيقی غرب كرد

عبارات مهم : موزیک

شنبه شب اركان اوگُر، نوازنده اهل تركيه به ايران آمد تا در قالب اجراهاي جشنواره موسيقي فجر روي صحنه رود. از همان روزهاي اولي كه جدول برنامه هاي جشنواره اعلام شد اهالي موسيقي به خصوص آنها كه پيش تر نام اوگُر را شنيده بودند و به هنرش آشنايي داشتند، هيجان زده بودند تا اجراي او را تماشا كنند. هر چند اوگُر به باعث اجراهايش با گيتار فرت لس در ايران شهرت دارد ولی او اين بار با خواننده اي ديگر به اسم اسماعيل حكي روي صحنه رفت تا موسيقي مقامي تركيه را اجرا كند. در طول اين كنسرت با آنكه انتظار مي رفت بخش هايي هم به بداهه نوازي تخصیص داده شده است يافته باشد، اركان اوگُر و اسماعيل حكي تنها قطعاتي از رپرتوار آهنگسازي شده است موسيقي مقامي تركيه را اجرا كردند. با او بعد از آزمون صداي سالن، چند دقيقه اي گپ زده ايم كه در ادامه مي خوانيد.

شايد بد نباشد براي شروع گفت وگو به عنوان بداهه در موسيقي شما بپردازيم. شما از سنت موسيقايي اي مي آييد كه همچون سنت موسيقي سرزمين ما به بداهه اهميت فراوان مي دهد. در اجراي شما اين موسيقي بداهه مي تواند متمايز باشد چون همان طور كه موسيقي سرزمين تان را مي شناسيد به موسيقي غرب هم واقف هستيد. هنگام بداهه نوازي چطور اين دو را با هم تركيب مي كنيد؟

من در موسيقي مقام رشد كرده ام چون اين موسيقي بخشي از فرهنگ تركيه است و طبيعي به نظر مي رسد كه گوش من از همان وقت كودكي با اين موسيقي ها انس گرفته باشد. من به واسطه جايي كه در آن تولد يافته و از آن آمده ام (شهر الازي) مقام هاي رايجي مثل حسيني، عشاق، مجاز راست، ماهور، اصفهان و… مدام شنيده مي شد.

من در چنين فضاي موسيقايي رشده كرده بودم و گوش من به اين نوع موسيقي ها بسيار نزديك بود. ضمن اينكه به شكل خودجوش و با تمرين هاي شخصي، نوازندگي ساز گيتار كلاسيك را شروع كردم و با هارموني و… آشنا شدم و از طرفي هم علاقه ام به موسيقي «جز» و «بلوز» باعث شد تا به فكر طراحي و ساخت يك گيتار فرت لس بيفتم تا از طريق آن بتوانم مقام هاي موسيقي كشورم را اجرا كنم.

من موسيقي ذاتي سرزمين خودم را با اين موسيقي ها تركيب كردم. ولی براي اجراي كنسرت در ايران تصميم گرفتيم دوره اي از موسيقي مقام از تركيه را اجرا كنيم كه در قرن بيستم بسيار متداول و رايج بود. قطعاتي كه از آن دوره گزینش كرديم مربوط به موسيقي صوفي ها، علويان و… است كه مضمون شادي ندارند و اغلب غمگين هستند ولی از اشعارشان به موزیک هاي عاشقانه، موزیک هاي جنگ و موزیک هاي بكتاشي ارتباط دارد.

پس قرار است مجموعه اي از موسيقي هاي آهنگسازي شده است رپرتوار تركي را اجرا كنيد…
در اصل در آخرهای قرن بيستم مردم جايگاه واقعي اين موسيقي ها را دريافتند و آنها را نت نگاري كردند. چنان كه در حال حاضرآرشيو بزرگي نزديك به ٥٠٠٠ قطعه از اين موسيقي ها داريم.

در يكي از گفت وگوهاي تان خوانده بودم كه از نوازندگي «جيمي هندريكس» بسيار الهام گرفته ايد تا جايي كه همين تاثير باعث شد به فكر ساخت گيتار فرت لس و اجراي موسيقي تركيه با آن، بيفتيد…
وقتي در اوايل دهه ٦٠ براي اولين بار راديو به منزل هاي ما آمد، من براي اولين بار با موسيقي غرب آشنا شدم و صداي ساز جيمي هندريكس را در راديو شنيدم. همين صدا باعث شد گيتار را كشف كنم. او به عنوان يك نوازنده گيتار الكتريك در سبك بلوز بسيار مرا به خود جذب كرد. جيمي هندريكس استايل خاص خودش را در نوازندگي و خوانندگي داشت. هرچند اين مساله به دوران خيلي خيلي دور برمي گردد، ولی قطعا اولين مواجهه من با موسيقي الكترونيك و ساز گيتار از طريق نوازندگي جيمي هندريكس در راديو شكل گرفت.

نوازندگي او بسيار جالب توجه بود؛ نه به خاطر سرعت نواختنش يا هر چيز ديگر، بلكه به خاطر لمس متفاوت، احساس متفاوت و تركيب متفاوتي كه از ريتم و آواز ارايه مي كرد؛ انگار هيچ محدوديتي براي موسيقي اش وجود نداشت. آن وقت من هنوز در الازي بودم.

در همان دهه ٦٠ بسياري از موسيقيدانان و بازیگران و صورت های معروف مشرق زمين از موسيقي غرب تاثير گرفتند. ضمن اينكه بازیگران و صورت های معروف غربي هم رفته رفته شيفته فرهنگ شرق مي شدند. به عنوان نمونه اجراي مشترك جان مك لافين و ذاكرحسين در گروه شاكتي. خود شما تا چه حد تحت تاثير موسيقي غرب قرار گرفتيد؟
من به سنت هاي فرهنگي سرزمين خودم بيش از هر چيز ديگري پايبند هستم. هر بخش از تركيه، موسيقي و آيين هاي خاص خودش را دارد كه هركدام از آنها مرا به شدت به خود جلب مي كنند. موسيقي اصلي من آن موسيقي ها است.

از سوي ديگر تمام تجربه هايي كه در موسيقي آناتولي در مناطق متفاوت آن اتفاق افتاده با هم متفاوت هست؛ به عنوان نمونه موسيقي شمال تركيه با موسيقي جنوب و حتي موسيقي منطقه اي كه من از آن آمده ام، تفاوت دارد. اگر چه مقام ها در همه اين مناطق يكسان هستند ولی شيوه هاي اجرايي و نوع نگاه هر يك به موسيقي با ديگري متفاوت هست. من هميشه مي گويم مقام ها درجات موسيقي هستند. اساس همه آنها يكسان هست. «ماهور» در ايران، سوريه و آذربايجان در يك درجه صوتي اجرا مي شود.

تحصيلات آكادميك شما در زمينه علم فيزيك است كه به نوعي علم منطق محور و با چارچوب قواعد خاص خودش هست. اين در حالي است كه موسيقي با وجود قواعدي كه دارد تا حد زيادي انتزاعي و وابسته به احساس هست. چطور اين دو نگرش را در اجرا با هم تركيب مي كنيد؟
اگر فلسفي به ماجرا نگاه كنم بايد بگويم فيزيك يك علم است و موسيقي هم همين طور. موسيقي به عنوان يك منطق فيزيكي، به وسیله فركانس ها، صداها و سرعت اين صداها اتفاق مي افتد. دانش فيزيك به من كمك كرد تا عميق تر به اين صداها فكر كنم و با آنها برخورد موسيقايي داشته باشم. ولی علاقه من به موسيقي باعث شد تحصيلاتم در زمينه فيزيك را ادامه ندهم. همه چيز را شكستم تا تمركز بيشتري روي اين هنر داشته باشم. فيزيكي فكر كردن به من كمك بسياري كرد.

براي من جالب است بدانم زماني كه اركان اوگُر در تور كنسرت هايش نيست، اوقاتش را چگونه مي گذراند؟
من در خلوت معمولا مطالعات خودم را دارم؛ ساز مي نوازم، آهنگسازي مي كنم. ولی چندان وقت خالي ندارم.

اجراهاي تان در طول سال زياد است؟
نه چندان. ولی من مدرسه نوازندگي خودم را دارم تا شاگردان خود را پرورش دهم و در عين حال اكثرا در حال ضبط موسيقي يا شايد هم برگزاري كنسرت باشم.

تفسير «نو» از موسيقي اصيل تركيه
اركان اوگر نخستين آلبوم خود به نام «بي پرده» را در سال ١٩٩٤ در آلمان منتشر كرد كه ابعاد آوايي نويني را آشكار مي كرد. در سال ١٩٩٦، اركان يك تك موزیک براي فيلم موفق «اسكيا» (راهزن) ساخت. داستان راهزني از آناتولي شرقي كه با اين تك موزیک به شهرت جهاني دست يافت. از ١٩٩٨، او- با پايبندي با فرم هاي اصيل- تفسير جديدي از موسيقي سنتي تركي را ارايه داده هست. علاوه بر آلبوم مشتك با اسماعيل حكي دميرچي اوغلو، او داراي آلبوم هاي متعددي است كه در يكي از آنها به نام «هيچ»، به همراه هنرمنداني همچون اوكان مورات اورتوك و دريا توركان، موسيقي را از هر دو حيطه كلاسيك و محلي تفسير كرده است.

بعدها، اركان موزیک «فوأد» را با نوازنده پرآوازه ارمني دودوك، ژيوان گاسپاريان، ضبط كرد. اركان اوگر در عرصه موسيقي استانبول فعاليت و در كنسرت ها و ضبط هاي استوديوي زيادي همكاري داشته هست. او اكنون بعد از سال ها همكاري با بازیگران و صورت های معروف بنام تركيه و همچنين بازیگران و صورت های معروف مطرح بين المللي موسيقي جزو يكي از نوازندگان پيشروي تركيه به شمار مي آيد. شهرت او، نه فقط به باعث نوازندگي گيتار بي پرده، كلاسيك و الكتريك، بلكه به واسطه نواختن سازهاي زهي اصيل تركي ديگري از قبيل «باقلاما» نيز هست.

در آخرهای دهه ١٩٩٠، او به مدت يك سال در ايالات متحده زندگي كرد و ضمن برگزاري تورهاي موسيقي، با بازیگران و صورت های معروف متفاوت سبك بلوز نيز همنوازي داشت. از سال ١٩٩١، به سازهاي اصيل به خصوص كوپوز (دد باقلاما) روي آورد. اركان اوگر و اسماعيل حكي دميرچي اوغلو آلبوم جديدشان به نام «ديدار با ناشناخته ها» را در مارس ٢٠١٧ منتشر كردند.

«جيمی هندريكس» مرا مجذوب موسيقی غرب كرد

اعتماد

واژه های کلیدی: موزیک | گيتار | موسيقي | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz